Past Committee Membership

 

Awards Committee

Mary-Anne Enoch (2014-2016, Chair)

Jacqueline Crawley (2012-2014)

Stephen Boehm (2012-2014)

Maria Luisa Scattoni (2013-2015)

Josh Dubnau (2014-2015)

Marissa Ehringer (2014-2016)

Robert Gerlai (2014-2016)

Tamara Phillips (2011-2013, Chair)

Hiroki Ishiguro (2011-2013)

Jacki Crawley (2012-2014)

Steve Boehm (2012-2014)

Maria Luisa Scattoni (2013-2015)

Joe Tsien (2013-2015)

Hans-Peter Lipp (2010-2012, Chair)

 

Abraham Palmer (2010-2012)

 

John Crabbe (2011, Chair)

 

Elissa Chesler (2011)

Mary-Anne Enoch (2009-2010)

Doo-Sup Choi (2007-2009)

F. Scott Hall (2007-2009)

Nancy Hayes (2007-2009)

Valerie Bolivar (2006-2009)

Jacqueline Crawley (2006-2009, Chair)

Benoit Martin (2006-2007)

Igor Ponomarev (2006-2007)

Linda S. Crnic (2004)

David Goldman

Tim Tully

 

Membership Committee

Andre Pietrzykowski (Chair, 2011-2013)

Lisa Tarantino (2011-2013)

Sulev Koks (2011-2014)

Mari Golub (2011-2014)

Elyse Schauwecker (2011-2014)

Caroline Brennan (2011-2013)

Todd Darlington (2011-2013)

Mike McDonald (2011-2013)

Igor Ponomarev (2008-2011)

John Boughter (2007-2009)

Leo Schalwyck (2007-2009, co-Chair)

Robert Lipsky (2006-2009)

Sabine Holter (2006-2008, Chair)

Clarissa Parker (2006-2009, co-Chair)

Douglas Wahlsten (2005-2007)

Melloni Cook (2003-2006, Chair)

Fred van Leuven (2003-2005)

Enrico Alleva (2001-2003)

Osvaldo Giorgi (2001-2003)

Douglas Wahlsten (2001-2003) 

 

Nominations and Elections Committee

Helen Kamens (Chair, 2017)

Christopher Janus (Chair, 2011-2013)

Jacqueline Crawley (2011-2013)

Fred Van Leuven (2012-2014)

Cathy Fernandes (2012-2015)

Frederico Ferreira (2007-2009, Chair)

Rich Hartman (2007-2009)

Rob Berman (2006-2009)

Lisa Tarantino (2004-2008, Chair; 2017)

Andrew Holmes (2003-2006, Chair)

Ahmad R. Hariri (2003-2005)

J. Adriaan Bouwknecht (2003-2004)

 

Programme Committee for Annual Meetings

Stephen Boehm (2014, Chair)

Leo Schalkwyk (2014)

Lina Emilsson (2014)

Wim Crusio (2014)

Mary-Anne Enoch (2014)

Igor Ponamarev (2014)

Abraham Palmer (2014)

Fred Van Leuven (2013, Chair)

Gabriela Casteels (2013)

Josh Dubnau (2013)

Wim Crusio (2013)

Paul Shaw (2013)

Mary-Anne Enoch (2013)

Molly Cummings (2013)

Igor Ponomarev (2013)

Chris Janus (2013)

Marissa Ehringer (2012, Co-Chair)

Jerry Stitzel (2012, Co-Chair)

Igor Branchi (2012)

Robert Gerlai (2012)

Chris Janus (2012)

Richard Brown (2010-2011)

Joshua Dubnau (2010-2011)

 

Maria Luisa Scattoni (2011)

 

Abraham Palmer (2011)

Kyung-An Han (2011-2012)

Mario de Bono (2009, 2011)

Elena Jazin (2009)

Gerd Kempermann (2009, Chair)

Ancino Silva (2009)

Kari Buck (2008-2009, Chair)

Richard Nowakowski (2007-2009)

Inga Poletaeva (2007-2009)

Andrew Holmes (2006-2009, Chair)

Helen Kamens (2006-2008)

Daniel Goldowitz (2006-2007)

Leo Schalkwyk (2006-2007)

Oliver Stork (2006-2009)

Inga Poletaeva (2004-2007)

Nina K. Popova (2004-2007)

Tamara Phillips (2003-2006, Chair)

Mary-Anne Enoch (2003-2005, 2011)

Douglas Wahlsten (2003-2005)

Catharine Rankin (2001; 2003-2006)

Hee-Sup Shin (2003)

Catherine Belzung (2002-2003, Chair)

Christian Andres (2002)

John C. Crabbe (2002)

Pierre Mormede (2002)

Sabine Richard (2002)

Thomas Steckler (2002)

David Wolfer (2002, 2010)

Fred van Leuven (2001-2002)

Douglas Wahlsten (2001-2002, Chair)

F. Robert Brush (2001)

Jacqueline N. Crawley (2001)

Alain Malafosse (2001)

Robert Williams (2001)

Wim E. Crusio (1999; 2001-2002, Chair)

Mara Dierssen (2000)

Philip Gorwood (2000; Chair)

Seth Grant (1997; 2000)

Richard Paylor (2000)

Marina Picciotto (2000)

Gert Pflugfelder (1997)